Pasożyty - Bąblowiec - jagody wysokiego ryzyka

lekarze specjaliści > Pasożyty > Pasożyty - Bąblowiec - jagody wysokiego ryzyka

Specjaliści Radzą

Pasożyty - Bąblowiec - jagody wysokiego ryzyka

Dziewięć na dziesięć osób zakażonych groźnym pasożytem o nazwie bąblowiec i nie leczonych w odpowiedni sposób umiera. Statystyki są bezlitosne. Sposób zakażenia banalny. Wystarczy zjeść nie myte owoce leśne: jagody, poziomki czy grzyby, na których wcześniej znalazł sie kał zarażonego pasożytem lisa czy psa, by wprowadzić do organizmu jaja tasiemca. Larwy pasożyta zagnieżdżają się najczęściej w wątrobie, płucach i mózgu ofiary, wywołujac bąblowicę wielojamową. Chorobę trudno wkryć, bo pierwsze, przypominające nowotwór zmiany pojawiają się dopiero po 10-15 latach od zakażenia. Bablowicę usuwa się operacyjnie. Żeby nie dopuścić do nawrotu bąblowicy, po zabiegu chorzy przez okres dwóch lat przyjmują leki przeciwpasożytnicze, a przez następne 10 poddawani są badaniom kontrolnym.

Rada dla wszytkich, którzy latem chodzą do lasu. Bezwzględnie nie należy jeść żadnych owoców runa leśnego prosto z krzaczka. Jagody, jeżyny, maliny czy poziomki trzeba najpierw bardzo dokładnie umyć. To samo dotyczy grzybów - po powrocie z lasu trzeba je sparzyć w gorącej wodzie.

Nie zaszkodzi też pamiętać o tym, że podstawą zdrowego życia jest higiena, z jej tak elementarnym przejawem jak mycie rąk. Bąblowcem nie musimy sie zarazić w lesie, choć najczęściej właśnie tam dochodzi do infekcji. Nosicielem może być równie dobrze nasz pies lub kot, który miał kontakt np. z zakażonym gryzoniem. W przewodzie pokarmowym naszego zwierzaka w ciągu 35 dni rozwijają się dorosłe tasiemce, których jaja wydalane są z kałem. Stąd do przeniesiania pasożyta na człowieka już tylko krok. Warto pamiętać by po każdym kontacie ze zwierzętami dokładnie myć ręce. To uchroni nas nie tylko przed bąblowcem ale tez innymi groźnymi chorobami.

Roger Metelski

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl